0 Производи

Производи(0)

0-Производи
Даноци 0.00
Цел број 0.00
2022 С Облечен Доказ Американскиот Женски Кварт Маја Анџелоу Квартал Избор Нециркулираше Американска Нане

2022 С Облечен Доказ Американскиот Женски Кварт Маја Анџелоу Квартал Избор Нециркулираше Американска Нане

DEN 159.20
Во форма достапна за нарачката

Износот

2022 С Облечен Доказ Американски Женски Кварт Маја Ангелу. СКАПОЦЕН Камен Доказ. Пакет Во 2 Од 2 Архивски Безбедно Флип. Нова Монета Програма ОД Сад Нане. 1-ви Американски Женски Квартал Издаден од Американска Ковачница. Извонредната кариера на анџелоу опфаќа танц, театар, новинарство и социјален активизам. Таа се појави во драмите На Бродвеј и оф-Бродвеј, вклучувајќи Го И Кабаре За Слобода, која ја напиша со Годфри Кембриџ. На барање На Д - р Мартин Лутер Кинг, Џуниор, таа служеше како северен координатор на Јужната Христијанска Лидерска Конференција. Во 1978 година, таа беше судија За Национална награда За книга за биографија и автобиографија. Ангелу читаше На Пулсот На Утрото на инаугурацијата На Претседателот Клинтон Во 1992 година. Читањето на анџелоу го означи првиот Пат Кога Афроамериканка напиша и претстави песна на претседателската инаугурација. Таа исто така беше само вториот поет во историјата што го стори тоа, по Роберт Фрост, кој рецитираше песна на инаугурацијата на Претседателот Кенеди во 1961 година. Ангелу доби повеќе од 30 почесни дипломи и беше примен Во Куќата На Славните На Универзитетот Вејк форест за Писателите. Во 2010 Година, Претседателот Обама и го додели Претседателскиот Медал На Слободата. Таа исто така беше добитник на Наградата За Литература Во 2013 година, почесна Национална Награда За Книга за придонеси во книжевната заедница. Обратна страна заедничката страна на аверсот прикажува портрет На Џорџ Вашингтон. Овој дизајн првично беше составен и извајан од Лаура Гардин Фрејзер како кандидат за кварталот од 1932 година, кој ја почести двестегодишнината од раѓањето на Џорџ Вашингтон. Натписите се СЛОБОДА, ВО БОГА ВЕРУВАМЕ и 2022 година. Обратна страна дизајнот на задната страна ја прикажува Маја Ангелу со кренати раце. Зад неа се птица во лет и изгрејсонце, слики инспирирани од нејзината поезија и симболични за начинот на кој живеела. Силуетата на птицата прикажува Виолетова мартин, птица песна заедничка за родното место На Анџелоу. Натписите се СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ, ЧЕТВРТ ДОЛАР, МАЈА АНГЕЛУ и Е ПЛУРИБУС УНУМ.

Особините

Купувачите избираат и